Корзина
224 отзыва
+380
66
611-10-36
+380
96
986-27-22
Будь господарем на своїй землі!

Всеукраїнський науковий інститутут селекції створив вперше в Україні сорт озимої пшениці спельти Зоря України.
Рослини спельти сорту Зоря України мають прямостоячий кущ, заввишки 110-120см. Колос циліндричний, довжиною 12-15см, не остистий, дуже нещільний, з сильним восковим нальотом, наявні дуже короткі зубці. Колоскова луска пряма, дуже коротка, слабко опушена на внутрішній поверхні. Зернівка біла. Антоціанове забарвлення колеоптилю відсутнє або дуже слабке.
Зимостійкість сорту в умовах проморожування середня-вищесередня, у польових умовах за роки випробування зимостійкість сорту становила 8,8-9 бала. Стійкість сорту до вилягання 8,2-8,4 бала. Стійкість до осипання 8,7-9 бала. Стійкість до посухи 8,7 бала. За роки випробування сорт слабо уражався основними хворобами та шкідниками. Середньостиглий, достигає за 280-290 діб.
Зерно містить 23-24 % білка, клейковини 40-42%.
Насіння спельти Зоря України рекомендоване для вирощування в зоні Лісостепу та Північного Степу. Урожайність в 2014 році становила: СТОВ ім. Шевченка (Черкаська обл., Черкаський р-н) -65 ц/га, у ТОВ „Надія” (Черкаська обл., Тальнівський р-н) ― 48 ц/га, ПРАТ «Мшанецьке» (Тернопільська обл.) ― 61 ц/га .
Кращим строком посіву пшениці і спельти є друга декада вересня. Норма висіву 5,5 млн. зерен на 1 га.
Спельта (Triticum spelta L.) є гексаплоїдним видом пшениці (2n = 42). Ця зернова культура була розповсюджена у давні часи, відома з епохи раннього неоліту, згодом її перестали вирощувати і вона залишилась лише у невеликих осередках гірських районів Європи і Азії. Зараз попит на спельту зростає, насамперед як культури, зерно якої використовується для приготування «здорової їжі» («health food»).
Спельта привернула увагу селекціонерів своїми цінними властивостями, які відсутні у м’якої пшениці. До них відносять: високий рівень стійкості до деяких грибних патогенів, таких як жовта іржа (Puccinia striiformis), бура іржа (Puccinia recondita) та види Fusarium. Спельта невимоглива до умов вирощування: здатна витримувати гірські ґрунти, збіднені на елементи живлення, володіє відносно високою зимостійкістю в ареалі, стійкістю проти надмірного зволоження у період кущіння. Також для спельти характерний високий вміст білка в зерні, але вона слабка, тому борошно зазвичай використовується як домішка при випіканні хліба. Спельта ціниться своїми харчовими перевагами зерна, борошно зі спельти має унікальні смакові якості та високий вміст вітамінів. Завдяки високій водоутримуючій здатності борошна зі спельти, хліб, випечений з нього, довго не черствіє. Хлібопекарські властивості спельти були оцінені уже на початку 1900-х років. Негативними властивостями спельти є важкий вимолот зерна (плівчастість), ламкість колосового стрижня, відносно довгий вегетаційний період. Однак важкість вимолоту можна віднести і до позитивних ознак, бо міцні луски забезпечують захист зернівок і молодих паростків від шкідливих чинників навколишнього середовища.
В останні десятиріччя було встановлено, що у клейковині спельти, порівняно з генетично близькою м‘якою пшеницею, значно менше вміст компонентів, які викликають целіакову хворобу. Тобто спельта є цінною зерновою культурою для дієтичного харчування. У зв‘язку з цим зростає зацікавленість спельтою як виробників, так і споживачів, зокрема дієтологів.

Спельта озима ВНІС

Сортировка: в виде галереи в виде списка
товаров на странице: